Muzyka


ANDRZEJ CUDZICH (1960-2003) kontrabasista, lider, kompozytor zaliczany do grona najlepszych kontrabasistów jazzowych w Polsce i Europie.

    Urodzony w Puławach w 1960 roku, naukę muzyki rozpoczyna w Podstawowej Szkole Muzycznej w Nowym Targu w klasie fortepianu. Kontynuuje w Ogólnokształcącym Liceum Muzycznym w Krakowie już w klasie kontrabasu, by tam w 1984 ukończyć Akademię Muzyczną.

    W trakcie nauki w krakowskim Liceum Muzycznym rozpoczyna działalność w pierwszym profesjonalnym zespole jazzowym „Confirmation”, z którym w 1978 zdobywa II miejsce w najbardziej prestiżowym ogólnopolskim konkursie młodych zespołów jazzowych „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu. Wtedy zostaje uhonorowany także nagrodą indywidualną. Zespół zostaje również zaproszony na pierwszy wyjazd zagraniczny do Jugosławii, a także dokonuje nagrań w Studiu Polskiego Radia w Krakowie.

    W 1979 Andrzej Cudzich otrzymuje propozycję współpracy z kultową postacią polskiego jazzu, Januszem Muniakiem, z którym gra nieprzerwanie do roku 1985. W 1980 występuje wraz z nim na najstarszym europejskim festiwalu jazzowym „Jazz Jamboree” w Warszawie. Koncert ten stanowi moment przełomowy w karierze muzyka: w kwartecie Janusza Muniaka występuje legendarny trębacz Don Cherry, co owocuje dalszą współpracą i nagraniem płyty. Od tego momentu Andrzej gra na festiwalu „Jazz Jamboree” niemalże rokrocznie. Kolejne lata współpracy z Januszem Muniakiem obfitują w niezliczoną ilość koncertów w Polsce i poza jej granicami oraz w liczne sesje nagraniowe. Andrzej Cudzich występuje m.in. na festiwalach: „Jazz Ost West”, „Umbria Jazz”, „Maastricht Jazz Festival”, „Frankfurter Jazz Tage, Enschede Jazz Days”, w Liege, w Brukseli, w Budapeszcie, w Pradze, w Dreźnie, w Bratysławie i Wiedniu. Ma również szansę koncertować ze znanymi muzykami, takimi jak Joe Newman, Freddie Hubbard czy Sal Nistico.

    Równolegle w 1982 Andrzej Cudzich zawiązuje z Krzysztofem Zawadzkim zespół „Walk Away”. Formacja bierze udział w krakowskim konkursie młodych zespołów „Jazz Juniors”, zdobywając II nagrodę.

    W tym samym roku Cudzich otrzymuje również propozycję współpracy z nestorem polskiej sceny jazzowej, Janem Ptaszynem Wróblewskim. Gra we wszystkich jego formacjach: „Kwartet”, „Septet”, „Grand Standard Orchestra”, „Towarzystwo Nostalgiczne Swingulas”, a także występuje na wielu festiwalach jazzowych, m.in. „Jazz Jantar”, „Jazz Nad Odrą”, „Jazz Jamboree” oraz nagrywa kilka płyt.

    Począwszy od 1982, Andrzej Cudzich jest zapraszany do współtworzenia sekcji rytmicznych na konkursach w Zamościu, Kaliszu i Katowicach. W 1984 po raz pierwszy w plebiscycie czasopisma muzycznego „Jazz Forum” zostaje wybrany jako najlepszy polski kontrabasista. Od tego czasu niemal nie schodzi z pierwszych miejsc tej ankiety.

    W 1985 rozpoczyna współpracę z zaliczanym do europejskiej czołówki saksofonistów jazzowych Tomaszem Szukalskim. Nagrywa z nim trzy płyty oraz koncertuje na wielu festiwalach w Polsce i w Europie. Najważniejszy z nich to „North Sea Jazz Festival” w Hadze. Z Szukalskim występuje również w Rosji, Gruzji, Łotwie, Estonii, Bułgarii, Turcji, Portugalii oraz w Etiopii.

    W 1989 bierze udział w europejskim tournee (Belgia, Niemcy, Holandia, Francja) belgijskiej wokalistki Patrycji Beysens. Współpraca z nią zapoczątkowuje jeden z bardziej aktywnych okresów w karierze artystycznej Andrzeja Cudzicha.

    W latach 1990-1993 nawiązuje współpracę z czołowymi postaciami jazzu francuskiego, belgijskiego i holenderskiego. Są to m.in.: Jack Van Poll, Felix Simtaine, Michell Herr, David Linx, Filip Abraham, John Ruocco, Hans Van Oosterhout, Eric Lenini, Joe Krause, Robert Jan Vermoulen, Jean Francis Prins. Z muzykami tymi koncertuje po całej Europie zachodniej, głównie w klubach Amsterdamu, Rotterdamu, Antwerpii, Brukseli, Lille i Paryża. W tym czasie zaczyna organizować swoje własne zespoły, pojawiają się także pierwsze autorskie kompozycje. W 1990 występuje na festiwalu „Jazz Jamboree” jako lider międzynarodowego kwartetu z Michelem Herrem, Felixem Simtainem i Johnem Ruocco.

    W 1992 rozpoczyna również współpracę z wiodącą postacią jazzu polskiego, Zbigniewem Namysłowskim. Owocuje to występami na wielu festiwalach jazzowych, m.in. w Tibilisi, Budapeszcie, Paryżu, Frankfurcie, Hannoverze. Z zespołem Namysłowskiego koncertuje również z wybitną amerykańską wokalistką, Deborah Brown.

    Rok 1993 to początek blisko pięcioletniego okresu działalności z czołowym polskim gitarzystą Jarosławem Śmietaną. Okres ten obfituje w wiele podróży i nagrań. W 1994 ma miejsce pierwszy wyjazd do U.S.A. (Nowy Jork) i Kanady (Vancouver). Ponadto kontrabasista rozpoczyna współpracę ze słynnymi gwiazdami jazzu światowego, a są to m.in.: Eddie Henderson, Carter Jefferson, Gary Bartz, Hamiett Bluiett, Bob Berg, Gary Thomas, Joey Calderazzo, Dave Kikoski, Jim Mc Neally, Idris Muhammad, Greg Bandy, Carl Allen, Ronnie Burrage.

    W 1996 nagrywa swoją pierwszą autorską płytę zatytułowaną „Able to listen” z Garym Thomasem, Davidem Kikoskim i Ronniem Buraagem. Znalazły się na niej znane kompozycje Cudzicha, jak chociażby: „Don't look back”, „Able to listen”, „West wind” czy „Watch Your step”. W tym samym roku Andrzej Cudzich inicjuje także działalność zespołu „AmenBand”, gdzie realizuje swoje pomysły kompozytorskie, pisząc piosenki utrzymane w estetyce soulowej.

    W 1998 powstaje „Andrzej Cudzich Quartet” – kolejna autorska formacja. Nagrana zostaje również płyta „Simple Way” zawierająca kolejne kompozycje jazzmana: tytułowa „Simple way”, „Nothing else to do”, „Exciting story”, a także utwór, który znalazł się także na drugiej płycie zespołu Amenband w wersji wokalnej: „Talking to Father” („Rozmowa z Ojcem”). W zespole tym grają młodzi, ale już uznani muzycy: Joachim Mencel, Adam Pierończyk, Łukasz Żyta.

    W 2000 odbywa się trasa koncertowa z Urszulą Dudziak i Grażyną Auguścik po Polsce, Anglii, Czechach i Słowacji.

    Lata 2001 / 2002 obfitują m.in. w wyjazdy do Kuwejtu, Serbii, Hiszpanii:

  • „Andrzej Cudzich Quintet” w składzie Arnau Boix, Joan Albert, Janusz Skowron, Erwin Serrutton na „Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym” w Terrasie,
  • „Andrzej Olejniczak flamenco Quartet” na trasie w Hiszpanii,
  • trasy koncertowe z Piotrem Wojtasikiem,
  • trio z Piotrem Wyleżołem i Łukaszem Żytą,
  • współpraca z wybitnym trębaczem Wallacem Roneyem (wraz z Davidem Kikoskim i Ronniem Burrage'am - projekt nagrania płyty, który nie zdążył zostać wprowadzony w życie).

    Andrzej Cudzich w trakcie swojej 25 letniej kariery artystycznej angażował się wielokrotnie jako pedagog i wychowawca młodych pokoleń muzyków, był również członkiem Jury wielu konkursów. Po raz pierwszy prowadzi klasę kontrabasu na Warsztatach Jazzowych w Chodzieży w roku 1983, gdzie później wielokrotnie jest zapraszany jako wykładowca. Prowadzi także zajęcia w klasie kontrabasu na warsztatach w innych miastach Polski, jak: Zielona Góra, Brzozów, Krosno, Bielsko Biała, Morąg, Suwałki, Górka Klasztorna, Karpacz, Przemyśl, Kraków, Warszawa, a także poza jej granicami: Dworp (Belgia), Antwerpia (Belgia), Dusseldorff (Niemcy), Vancouver (Kanada), Ankara (Turcja), Addis Abeba (Etiopia), Moskwa (Rosja).

    W 1993 zostaje zatrudniony w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie w charakterze nauczyciela prowadzącego zespół jazzowy, a w 2000 także w Liceum Muzycznym im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, do którego sam uczęszczał.

    Andrzej Cudzich odszedł po walce z ciężką chorobą 23 listopada 2003, jednakże zawsze pozostanie w sercach i wspomnieniach tych, z którymi współpracował i których nie sposób w tym miejscu wymienić.

linia
ikah foto-webdesign-PR Weronika Gurdek